Emberi játszmák fogalma
A játszma kiegészítő, rejtett tranzakciók sorozata, amely pontosan meghatározott, előre látható kimenetel felé halad. A tranzakció itt a társas érintkezés egysége. A tranzakció két lépésből áll, az ingerből, és a rá válaszként adott sztrók. Sztrók lehet ebben az értelemben bármi, amivel az egyik ember odafordul a másik felé: egy odavetett „Helló!”, egy papírból olvasott tízperces üdvözlő beszéd, egy válaszként mondott „Balra a második utca”, egy biztató mosoly, vagy éppen egy irdatlan pofon.
forrás: Wikipedia »
Étellel étkezéssel kapcsolatos játszmák I.
Csak bizonyos ételeket eszek, a többit nem. Viszonylag ritka, de annál kellemetlenebb játszmák egyike. Ekkor a gyerek, vagy a családtag csak néhány féle ételt eszik meg. Például rántott hús, milánói stb. A gyerek a többi étel elfogyasztására nem hajlandó. Erre a szülők megijednek, és elkezdik kérlelni a gyereket, hogy egyen, félnek, hogy a gyerek nem visz be megfelelő minőségű, és mennyiségű táplálékot a szervezetbe. A gyerek megmakacsolja magát, és akár évekig képes ragaszkodni az elképzeléséhez.
Akár az is előfordulhat, hogy a gyerek egy múltbéli rosszullétre hivatkozik, ami miatt nem eszi meg az adott ételt, látszólag minden racionális ok nélkül.
A szülők között kialakul egyfajta stratégia, hogy meggyőzzék a gyereket. Ennek elég széles skáláját vonultatják fel, a kérleléstől, a jutalmazáson át, a büntetések széles változatáig.
A lényeg, hogy a játszmát nem lehet feloldani, a gyerek nyer (mert nem eszi meg az adott ételt). A játszma tartóssá válik, és eltereli a szülőket a valós problémákról (pl. párkapcsolati feszültségek).
Étellel étkezéssel kapcsolatos játszmák II.
Nem akarok veletek enni. A gyerek nem akar együtt étkezni a szüleivel, csak később, vagy máskor.
A családi étkezéseknek közösségformáló ereje ismert, de ilyenkor kerülnek elő a problémák is. És a családi „össztűz” senkinek sem kellemes.
Az is lehetséges, hogy a gyereknek magával van baja, és ezért nem akar együtt asztalhoz ülni, de ez általában nem egy hosszantartó folyamat. Ha mégis sokáig, heteken keresztül tart akkor nem játszmáról van szó, hanem a gyerek valamitől szorong, és ezt kell orvosolni.
Ennek a játszmának a legegyszerűbb feloldási módja, ha az ügyes bajos dolgainkat nem az asztalnál étkezés közben beszéljük meg.
Étellel étkezéssel kapcsolatos játszmák III.
Most nem vagyok éhes Most nem eszem, majd később. Az rendben van, ha olykor a gyerek valóban nem éhes. A helyzet akkor válik játszmává, ha rendszeresek ezek az esetek.
Ekkor gyanítható, hogy a gyereknek az a fontos, hogy az történjen, amit ő akar, és akkor, amikor ő akarja. Hatalmi játszma folyik, és kíváncsi arra, hogy meddig mehet el.
Valahol minden gyerek megpróbálja, ez természetes.
Ezt a játszmát jól le lehet zárni azzal, hogy a gyerek nem ehet később. Ez sokak számára drasztikusnak tűnik, de a gyereknek nem lesz semmi baja. Főleg, ha ezt kedvesen, de határozottan tesszük.
Ha állandóan megkönyörülünk rajta, akkor máris bevonódtunk az ő játszmájába.
Étellel étkezéssel kapcsolatos játszmák IV.
Diétás játszmák. A most fogyókúrázom, nem csak lányokra jellemző! A fiúkban, és a lányokban is felmerül. Ha kóros, a gyermek koplal, a saját testképe szerint még midig kövér, azonnal forduljanak szakemberhez!
Mindenesetre a diétázás lehet akár egészséges is, ha azt nem koplalással akarják gyermekeink elérni. A sokféle neten fellelhető módszer helyett érdemes dietetikussal konzultálni, mert a diéták nem biztos, hogy a gyerekünk korosztályára méretezettek.
A diétázás elő lépéseként azonban az önbizalom növelés lenne a leghatékonyabb lépés, mert lefogyni nagyon nehéz (talán lehetetlen), ha nem szeretjük magunkat, nem szeretjük a testünk.
Étellel étkezéssel kapcsolatos játszmák V.
Zabálás, éjszakai evés játszmák. Újabb érdekes játszma, mely könnyen torkollik veszekedésbe. Ezek a viselkedésformák a stressz jelei. A belső feszültség lenyomásának eszköze. Amikor teleeszem magam, akkor csökken a belső feszültségem. A szervezetemmel „tudatom”, hogy megnyugodhat, emészthet.
Ez amiatt káros, mert a gyomrom nem hagyom kiürülni, állandóan terhelt a szervezetem.
Ebben az esetben a stressz kezelése az elsődleges. Meg kell találni a stresszt okozó tényezőket. Ilyenek általában az másnapi eseményektől való félelem, vagy az otthoni feszültségek kezelése.
Tanítsuk meg gyermekeinknek figyelni a saját jóllakottság érzésükre. Ilyenkor még fér belénk, de már csak a látványért, a vágyakért eszünk, és nem az éhségünket csillapítjuk.
Étellel étkezéssel kapcsolatos játszmák VI.
Le kéne fogyni játszmák. Fogyj már le! Hogy nézel ki?! Ismerős? A szülőket zavarja a gyerek puhánysága, az hogy „szétfolyik” a széken. A gyerek viszont ellenáll. Vagy nem csinál semmit vagy még nagyobb hízókúrába kezd, hogy ezzel is büntesse szüleit.
Ha ekkor jönnek a kellemetlen megjegyzések, az a gyermek énképét tovább rombolja. Képes eljuttatni akár egy olyan állapotba is, amikor az mondja: „Most már úgy is mindegy, akkor legalább élvezzem!”
A fogyás nem érhető el csupán diétával, vagy tornávalA torna önmagában ráadásul nem képes elégetni annyi kalóriát, amit beviszünk. A kalóriaguru » számítása szerint 10 dkg kenyér mennyiségű energiát égetünk el 40 perc testépítéssel.
A fogyás csak önbizalom növelés, diéta, és sport hármas együttes működtetésével érhető el. Mert különben feladjuk, vagy nem történik meg a várva várt fogyás.
Étellel étkezéssel kapcsolatos játszmák VII.
Édesség, édesség, édesség. A túlzott édességfogyasztás oka a stressz, egészségügyi probléma, és vitaminhiány. Ha a gyermekünk álladóan cukrot enne, akkor járjunk a végére! Van-e vitaminhiánya? Milyen a táplálkozása? Szenved-e Candida fertőzésben? Felborult-e a hormonális egyensúlya?
Ha lelki okokra tereljük a vizsgálatunkat, a cukor megédesíti az életünk, a mindennapjaink. Milyen lenne az életünk a cukor nélkül? Mit pótol életünkben a cukor? Ne csak egyszerűen vonjuk meg az édességet, hanem kutassuk fel az okát!
Kiút a családi játszmák rengetegéből
A játszmákat észrevenni, ha benne vagyunk nem könnyű.
Ezért ha sejtjük, hogy a családi játszmák részesei vagyunk, akkor képzeletben lépjünk ki a szerepünkből, és vizsgáljuk meg kívülről az adott helyzetet. Ha az adott cselekedetnek a kimenetele jól valószínűsíthetően ugyan az, és magasabb szinten valakinek megéri folytatni, megismételni az adott cselekedetsorozatot, akkor játszma részesei vagyunk.
Kiút akkor van, ha megtaláljuk a játszma valódi okát, és azt orvosoljuk.
A családi játszmák könnyen rendezhetők, lezárhatók az EFT segítségével.