Hogyan tanítsuk meg gyermekeinknek a szavak erejét?
A szavaknak ereje van. Sőt a gondolatainknak is. A szavaink, gondolataink írják a jövőnket. Hogyan mutathatjuk meg gyermekünknek, hogy mennyire erősen hatnak rá azok a szavak, melyeket használ?
Hogyan lehet átállítani a gondolkodását, hogy pozitívan álljon az élethez, a szavak erejével?
Milyen szavakat-mondatokat használ a gyermeke?
A szóhasználatunk, belső gondolataink meghatározzák viselkedésünket, tükrözik a világhoz való hozzáállásunkat. Figyelje meg, hogy milyen szavakat használ gyermeke! Mit mond magáról, hogyan beszél? Egyelőre csak gyűjtse, akár strigulázhatja is, hogy miket mond!
Tudta, hogy gyermekeink egyáltalán nincsenek könnyű helyzetben hozzánk képest?
Hasonlítsuk össze a két generáció világát!
Mint gyerek nekünk is voltak vágyaink, neki is vannak vágyaik. Ebben nem nagyon különbözünk.
A szüleink a lehetőségeikhez képest mindent megpróbáltak előteremteni, amire képesek voltak, és mi is így teszünk a gyermekeinkkel. Ebben sem különbözünk.
Abban viszont igen, hogy mi is, és a gyermekeink is bekerültek egy tudatosan, pszichológia eszközöket bevető, piacgazdaságot, és ez által a jólétet felpörgető médiaáramlatba. Nevezetesen: „Vedd meg, és ettől boldog leszel!” Még mi sem tudjuk mindig kivédeni a médiaáramlat során a vásárlást, a jobb létet illúzióját felpörgető szavak, jól megalkotott mondatok erejét. A gyermekeink még kevésbé védettebbek ez ellen.
A kontraszt sok esetben nagy, a boldognak, szépnek, gazdagnak megalkotott emberek, és ő közötte.
Ha nem vagyunk felkészülve az ilyenfajta manipulációra, akkor a hétköznapinak tűnő életünk még szürkébb, lehangolóbb, és sokkal könnyebb pesszimistává válnunk.
Hiába beszélünk hozzá, kérjük, dicsérjük, mégsem változik?
Ha a saját szavaink ereje nem segít, akkor keressünk más megoldást!
Mutassuk meg gyermekünknek a szavak erejét!
Vajon tisztában van-e gyermekünk azzal, hogy beszél magáról, a környezetéről? Mutassuk meg a fent már említett, és elkészített listát, hogy milyen szavakat, hányszor használ magára, a környezetére!
Jegyezzük meg a szavakat, és ismételjük el ugyanabban a stílusban, anélkül, hogy ezt előre jeleznénk neki. Természetesen ez csak akkor lesz megdöbbentő hatású, ha mi magunk nem használunk, ilyen vagy hasonló jelentésű szavakat. Mikor egy ideje így beszélünk magunkról, a környezetünkről, akkor kérdezzük meg, tetszett-e neki a bemutatónk? Mert semmi mást nem csináltunk, mint őt tükröztük.
Mutassuk meg neki ezt a videót! Ez Masaru Emoto kísérletéről szól. Melynek lényege, hogy Emoto 3 edénybe töltött nyers rizst, majd felöntötte vízzel. Az egyiknek azt mondta minden nap, hogy köszönöm, a másiknak azt, hogy te idióta, a harmadikat teljesen figyelmen kívül hagyta. 30 nap múlva az első rizs elkezdett erjedni, a következő begombásodott, a harmadik, a figyelmen kívül hagyott edényben lévő rizs megrohadt. A szavaknak ereje van!
Tegyük otthon kötelezővé egy hétre a becsmérlő, csúnya, negatív hangvételű beszédet! Egy szabály betartásával. Tilos a másikat szavakkal bántani! Meddig bírják? A legalizált csúnya beszéd, becsmérlő, pesszimista hozzáállás akár már órák alatt kifejti a hatását. Elrontja a kedvünket, elveszi az energiánkat, hosszútávon akár meg is betegít minket. Amikor mindenkinek elege lesz ebből, akkor beszéljék meg, hogyan érezték magukat, ki miben akar változtatni, és ebben milyen segítséget kér.
A szavaink építenek, és rombolnak. Úgy magunkat, mint másokat is. Érdemes figyelni a kimondott, és kimondatlan szavainkra.
Feszültségmentesítés a családban
Önbizalom növelés a gyereknél, feszültségoldás a szülőnél
Olvassa el a korábbi hirleveleinket is! Témakörök szerint olvashat a gyermeknevelés, a családi élet, a tanulás, stressz, szorongás, agresszió, számítógépfüggőség, és más témákban.