Mennyire elégedettek a tinédzserek külső adottságaikkal?
Mivel a média nyomása nagy, szerinte csak a tökéletes az elfogadható. Ebben az érzékeny, fejlődő korban igaznak hiszik, hogy nem elég jók. Ami azonban ennél is furább, hogy a média arra tanítja őket, hogy a testükkel azonosítják önmagukat a tinik.
Mennyire lehet elégedett tizenéves a saját kinézetével?
Annyira, amekkora az önbizalma. Ha eléggé szereti, és elfogadja magát, akkor megtalálhatja magában, azt, ami benne szép.
A probléma sok esetben az, hogy az elhízás sok esetben eleve már egy gyengébb önbizalom jele. Mert a testsúlyfelesleg oka a stressz. Természetesen belejátszanak a biológiai adottságok is. Akinél az elhízás bizonyos korszakot követően indult el, ott nagy valószínűséggel megtaláljuk a mögöttes lelki okot, a stresszt.
Mit okoz a tinédzsereknél a külső testalkat kritizálása?
Nem gondolom, hogy létezik ebben az esetben pozitív kritika. A kritika mindig negatív hangvételű, még akkor is, ha azt építő jelleggel mondjuk. Nem is beszélve a kortársak sokszor epés megjegyzéseiről.
A nehézség abban van, hogy megtaláljuk azt a határmezsgyét, ami a saját testünkkel szembeni igényesség, egészség feltámasztása, és a kritika között van, és azt pozitív visszajelzésként tudjuk átadni.
A kritika annál erőssebben hat, minél közelebb áll a kritizáló személy a gyermekünkhöz. Ebből a sorba mi, szülők is beletartozunk.
A gyermekük ráadásul nem vak, pontosan tudja, hogyan néz ki. Csak a gyenge önbizalma miatt nem tud vele szembesülni.
Mit tehet, egy tinédzser, ha úgy érzi nem elég jó a kinézete?
Önmagában a gimnasztika nem hozhat kellő mértékű változást. Mert nincs az a sportmennyiség, ami le tud darálni 1 tábla csokit, 10 deka elfogyasztott szalonnát.
A sport lényege, hogy életmódváltást ad. Átrendezi a szövetekben felhalmozott zsírt. Jótékonyan hat az immunrendszerre. Csökkenti a stresszt, boldogsághormont termel.
Az étkezésbeli változások is szükségesek.
A legfontosabb azonban önmagunk szeretete, elfogadása.
Soha egy ember nem tudott még attól lefogyni, hogy közben utálta a saját testét! Ha a testünk nem a barátunk, hanem egy utált valami, akkor mitől is várnánk, hogy le tudjunk fogyni?
Mit tehet a tinédzser az egyéb testi adottságaival, vagy azok hiányával?
Túl kicsi, túl vékony, túl nagy…
Az elfogadás itt is elsődleges.
Munkám során találkoztam már olyan felnőttekkel, akik valamilyen plasztikai műtéten estek át. Az életük, az önbizalmuk ettől nem lett jobb, nagyobb. Nem lettek boldogabbak. A plasztikai műtétek nem hoznak boldogságot.
Amikor elfogadjuk magunkat, az kifelé is hat, látszik. A kisugárzásunk megváltozik. Végső soron az összes testünkkel kapcsolatos önelfogadási probléma oda vezethető vissza, hogy félünk. Félünk attól, hogy kritizálni fognak minket. Félünk attól, hogy nem találunk társat.
A barátaink, a lelki társunk nem a külső adottságunk miatt fog minket elfogadni, hanem a kisugárzásunk miatt. Hogy mekkora bennünk a tűz.
Mit tehetünk mi szülők, ha gyermekünk nem tudja elfogadni külsőleg saját magát?
Mi legyünk barátságban a saját testünkkel.
Ne kritizáljuk őt a kinézete miatt!
Tanítsuk meg neki, hogy ő nem egyenlő a saját testével!
Tanítsuk meg neki, hogy hiába szép egy váza kívülről, ha belül üres.
Aki testi adottságokban eltér az „elvárttól” helyezzen még több hangsúlyt a lelki fejlődésére.
Minden eszközzel növeljük az önbizalmát (beszélgetések, tréningek, fesztelen együttlétek, mutassuk ki a szeretetünket)!
Szülőként mondjuk el, hogy mi mit szeretünk a párunkban, mi volt számunkra fontos a párválasztás terén!
Mire akar megtanítani a tested azzal, hogy így nézel ki? (Minden helyzetnek, eseménynek van egy pozitív szándéka, kifejeződése)
Mi az a legfontosabb, amit te keresel majd abban a lányban/ fiúban, aki egyszer a te lelki társad lesz? (A külső tulajdonságok mellett biztos, hogy szerepet kapnak a belső tulajdonságok is) Ezek közül melyik lesz a döntő, az hogy milyenek a méretei, vagy milyen belső tulajdonságokkal rendelkezik?
Ha neked ezek a tulajdonságok fontosak, akkor szerinted a társadnak mik lesznek a fontosak?
Mire van szükséged hosszú távon egy Barbie babára/ Izomagyra, vagy egy olyan emberre, akivel testestül, lelkestül megértitek egymást?