Most az év elején fel vagyunk töltve, de meddig tart?
Van egy adott energiakészletünk, mikor feltöltve érezzük magunkat, akkor energikusak vagyunk, jól érezzük magunkat a bőrünkben. Amikor az energiakészletünk feltöltése nem halad olyan ütemben, mint az energiakészletünk lemerítése, akkor kezdünk kifáradni.
Ha az energiaszintünk elér egy minimál szintet, akkor ingerlékenyebbek vagyunk, ha ez az állapot sokáig fennáll, akkor jönnek a kisebb, majd komolyabb betegségek. Mert a szervezetünk nem tudja megvédeni magát a különféle fertőzésektől, stressztől.
Teendőnk tehát az, hogy tudatosan figyeljünk arra, hogy hol tart a saját energiaszintünk.
Hogyan tudjuk feltölteni a saját energiakészletünket?
Ennek számos módja van: olvasás, sport, szórakozás, tv nézés, stb. Gyermekeink (és most már egyre több felnőtt is ide tartozik) ide sorolják a különféle elektronikus kütyükkel történő játékokat is.
Első lépésként mérjük fel, hogy az adott pihenési forma mennyire pihentet valójában! Vagyis legyünk annyira tudatosak, hogy egyfajta szabadidős tevékenység után mennyire érezzük kipihentnek magunkat.
Tipp: A gyermekeinknél elég az ő szemükbe nézni, és pontosan megállapítható, hogy mennyire kipihentek mentálisan, és testileg. Egy adag számítógépes játék után sokszor a gyermekünk szeme körül sötét karikák jelennek meg, a tekintete tompa. Kérjük meg őket, hogy nézzek tükörbe ilyenkor! Ezzel tudatosul bennük is, hogy az adott pihenési forma mennyire tölti fel őt energiával.
A saját nyugalmunk függ a saját energiakészletünk szintjétől
Ennek a legegyszerűbb bizonyítéka mostani ünnepek utáni időszak. Ilyenkor jó eséllyel mindenkinek sikerült feltöltődni. Az emberek az első napokban sokkal nyugodtabbak, kevésbé ingerelhetőek.
De gondoljunk vissza az év végi hajtásra, és máris könnyű összehasonlítási alapot találni a fenti állítás bizonyítására. Amikor kevés energiával rendelkezünk, akkor sebezhetővé válunk.
Miért merül le ennyire könnyen az energiaszintünk?
Mert az életmódunkból kifolyólag elvesztettük a természettel a kapcsolatot. És ez ma már független attól, hogy valaki falusi, kertes házas környezetben vagy lakótelepen lakik valaki.
A mesterséges környezet nem képes olyan mértékű feltöltésre, mint a természet.
A gyerekek egyszerűen nem mennek annyit ki a friss levegőre. Ahogy mi sem. A bennünk keletkező stressz sok esetben arra is képtelenné tesz minket, hogy a hétvégén a tévézésen kívül másra is legyen erőnk.
Vissza kell találnunk a természethez, hogy fel tudjunk töltődni!
A nyugodt természeti környezet képes minket földelni, feltölteni olyan energiával, amire a legnagyobb szükségünk van.
Bármilyen természeti környezet fel tud minket tölteni. Fák, bokrok, patak, forrás, rét, napsütés, vagy éppen az eső.
Menjenek ki időnként feltöltődni az erdőbe!
Az erdőt alkalmazzuk terápiás célokra! Az erdőterápia sok országban (Japán, Dél Korea, Németország) elfogadott gyógyító módszer felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt.
A legnehezebb az eleje, amikor rá kell magunkat venni a kimozdulásra. A gyerekekben sokszor nagy az ellenállás, mert hétvégén van több idejük gépezni, játszani. De legyünk eltökéltek!
Az erdei feltöltődés nem teljesítménytúra. Nem kell, hogy arról szóljon, hogy 20-30 km-t gyalogoljunk.
Az ilyen erdőterápiás feltöltődés arról szól, hogy keresünk egy szép természeti környezetet, és anélkül, hogy beleavatkoznánk ebbe a környezetbe, igyekezzünk feltöltődni.
Először furcsa lesz, mert idegenként érezzük magunkat a természetben, de egyben nagyon érdekes is.
A gyerekek lehet, hogy először reklamálni fognak, hogy unatkoznak, és szúr, és hideg van, de ennek lehetőleg ne dőljünk be.
Csak próbálja elengedni magát és ennyi pont elég. Ahogy mi egy kicsit lenyugszunk, még egy igazi vásott, nyugtalan gyerek is követni fog minket.
Honnan látjuk, hogy a gyerekeknél működik az erdőterápia?
Az erdei feltöltődés után nézzünk bele a gyermekünk szemébe! A szemek soha nem hazudnak.
Télen is van mit keresnünk az erdőben?
Igen. A természet ciklusaiból mi is sokat tanulhatunk. Másfajta energiák részesei lehetünk a téli erődben.
Ilyenkor élvezzük a csendet, a fagyott talaj, avar ropogását a lábunk alatt. Érezzük a fagyos levegő tisztaságát, ahogy magunkba szippantjuk. Töltődjünk fel a gyenge téli napfény energiájával. Napsütéses időben megfigyelhetjük a napfény aranyló színeit a fák ágain. Nekidőlhetünk egy-egy fának, és szemlélődve hagyjuk, hogy múljon az idő.
Természetesen ilyenkor is tartogat vidámságot is az erdő a gyerekek számára! A lehullott avarban jókat lehet gurulni, bukfencezni, betemetni a másikat, vagy vadmalacot játszani. Ötletekből a gyerekeknél nincs hiány, csak bele kell, hogy jöjjenek ebbe az újfajta kikapcsolódásba!
Hogyan alkalmazható az erdő terápiás, stresszoldó célokra?
A következő Gyermek Stresszkezelő Tanfolyamon bemutatjuk azokat a gyakorlatokat, melyek segítségével a gyerekek még jobban fel tudnak töltődni, el tudják engedni a feszültségüket, a stresszt, az erdő segítségével.
Ön is eljön a gyermekével? Január 21-n minderre lehetősége van. Használja ki!