Általánosságban
A válás fájdalma mindenkiben ott van, de rajtunk szülőkön múlik, hogy mennyire tudjuk kezelni a helyzetet. A gyereknek így is nehéz, hiszen azzal szembesül, hogy a szülei nem szeretik már egymást, a család szétesett, és emiatt tehetetlen, és dühös.
De a láthatások, mint találkozási pontok különösen kritikusak, mert lehetnek akár a két fél közötti csatának az újabb összecsapásai, de összehangolva, a gyerek érzésit helyezve a középpontba, még fájdalommentesés is lehet tenni ezeket a találkozásokat.
Nézzük meg, hogyan!
Pontosság
Ha nincs vészhelyzet, akkor a láthatások átvétele, átadása mehetne akár flottul is. Ha késés van, a gyerek a kését könnyen értelmezheti úgy, hogy a szülő számára ő nem fontos. Ezért, ha valami közbejön, mondjuk egy közlekedési dugó, ne felejtsük el a gyereknek ezt azonnal jelezni, hogy tudja, számíthat ránk.
Pozitív hozzáállás
Ezek a találkozások nem egyszerűek, mert újra és újra szembesülnünk kell azzal, amit otthagytunk, ami az egész kapcsolatban fontos volt számunkra. De a gyerek a mi rosszkedvünket másképp fogja értelmezni. Gondolhatja azt, hogy ő hibázott valamiben, és emiatt magát vádolja. Ezért bármilyen nehéz is, maradjunk pozitívak!
Ne bántsuk szavakkal az exünket!
Lehetséges, hogy a válás körül a másik sok fájdalmat okozott nekünk, de ez nem kell, hogy azt vonja maga után, hogy mi a gyerek jelenlétében olvassunk be a másiknak, vagy „csak” megjegyzéseket tegyünk neki. Az a másik ember még mindig a gyerekünk édesanyja/ édesapja, a szavaink biztos, hogy fájdalmat okoznak gyerekünknek is.
A gyerek nyugodtan felhívhatja a távollévő szülőt
Az teljesen természetes, hogy a gyereknek hiányzik a távollévő szülő, ha a másik szülővel tölt pár napot. Mindig engedjük, hogy felhívja, még ha csak annyiért, hogy jó éjszakát kívánjon neki.
Ne veszekedjünk a gyerek előtt a láthatás alatt
Az soha nem jó ötlet, hogy a személyes vitánkat a gyerek előtt rendezzük le. Mert a gyerek összeköti a láthatással, és akár az egész láthatást tönkreteszi egy ilyen balhé.
Ha vitás ügyletünk van, beszéljünk meg erre egy külön időpontot.
Legyünk rugalmasak!
Ha mindkét fél kellően rugalmas, az mindenkire jó hatással van. Például, ha ez egyik fél nem tudja elhozni a gyereket, mert valami közbejött, a másik felajánlhatja, hogy elmegy érte.
Maradjunk a megszokott rutinnál
A gyerek számára a megszokott rutin biztonságérzetet ad. Ezért, érdemes a megszokott rutin szerint végezni a dolgainkat a válás után is. Például, ha este nyolckor van a lefekvés, akkor azt ebben az esetben is célszerű tartani, és a mesét is, ami megelőzi az alvást.
A gyereknek legyen saját élettere az új lakhelyen
Lehetséges, hogy arra még nincs lehetőségünk, hogy saját szobája legyen, de akárhol is lakunk a gyereknek legyen egy külön kuckója, ami az ő dolgaival van berendezve.
Hadd hozza és vigye a fontos dolgait
Egy párna, takaró, vagy egy alvóállatka jelentősen növeli a gyerek biztonságérzetét. Még, ha eggyel több szatyorba is fér bele a cókmók, a gyerek hálás lesz érte.
Hadd fejezze ki az érzéseit
A gyerekből időnként feltörnek a válással kapcsolatos érzések, kérdések. Ha ennek teret adunk azt a gyerek is úgy fogja értelmezni, hogy zöld útja van az érzései kifejezéséhez, ez számára szintén megnyugtató.
Vegyen részt személyes konzultáción!
Szeretettel várom mindazokat a szülőket, és gyerekeket, akik szeretnék az önbizalmukat növelni, szorongásukat, feszültségüket oldani!